Ubezpieczenie AC, OC samochodu w Leasingu

Facebooktwitter

Ubezpieczenie OC + AC samochodu branego w leasing jest wymagane przez każdy bank i firmę leasingową. Także pełny pakiet ubezpieczeń jest obligatoryjny jeżeli chcemy sfinansować zakup samochodu w ten sposób.

Każda firma leasingowa oferuje w pakiecie ofertę pełnego ubezpieczenia AC+OC z towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym ma podpisaną umowę. Mamy jednak możliwość skorzystania z alternatywnej tańszej oferty ubezpieczenia AC, OC znalezionej na własną rękę.

W przypadku zawierania umowy o leasing ubezpieczenie samochodu w pierwszym roku jest jeszcze względnie tanie. Jednak nagminnie stosowaną praktyką jest podnoszenie w dość drastyczny sposób składki ubezpieczeniowej. Często zdarza się, że oferta przedłużenia ubezpieczenia na kolejny rok niejednego leasingobiorcę zwali z nóg.

Co robić w takim przypadku

Otóż możemy zmienić ubezpieczyciela na tańszego. Musimy znaleźć tylko alternatywną ofertę. Nie obędzie się jednak bez perturbacji, bowiem po pierwsze leasing musi nowe ubezpieczenie zaakceptować. Po drugie za zamianę ubezpieczyciela dołoży nam solidną opłatę, która waha się z zwykle w granicach 300-500 zł netto (może być rozbita na kilka różnych opłat). Przy czym jeżeli np. wysokość składki z 3500 zł wzrośnie nam nagle do 5500 zł lub nawet 7000 zł, a zdarzają się takie przypadki, to i tak wyjdziemy na plus.

Oczywiście leasing będzie nam robił pod górkę – zwykle nie akceptują ubezpieczycieli typu Direct, czyli Ci najtańsi zwykle odpadają. Poza tym, trzeba to zrobić odpowiednio wcześniej. Gdy otrzymujemy ofertę przedłużenia ubezpieczenia OC/AC samochodu, to zazwyczaj jest już rzekomo za późno na zmianę. Dlatego warto się nieco wcześniej zainteresować i samemu poprosić ubezpieczyciela o przesłanie oferty odnowienia ubezpieczenia.

Warto powalczyć

Wiele osób skarży się na olbrzymi wzrost kosztów ubezpieczenia w kolejnych latach spłacania leasingu. Jest to oczywiście dokładnie zaplanowane i nie ma tu mowy o przypadku. Nawet jeśli leasing nie chce nam zmienić ubezpieczenia, to mamy takie prawo wynikające z umowy (zakładając, że ją przeczytaliśmy). Warto pozyskać inną ofertę jakiegoś taniego ubezpieczenia AC, OC z sumą ubezpieczenia większą od pozostałego do spłaty zobowiązania wobec leasingodawcy. Winny wypadku – gdy suma ubezpieczenia będzie mniejsza od wysokości pozostałego do spłaty zobowiązania, leasing może nam odrzucić takie ubezpieczenie.

Zazwyczaj kończy się to tym, że leasing, czy też towarzystwo ubezpieczeniowe, które z nim współpracuje obniża cenę ubezpieczenia, a tym samym oszczędzamy na niższej stawce i nie płacimy opłat dodatkowych za zmianę ubezpieczyciela.

Jest to celowy zabieg, bo część osób machnie ręką i zapłaci, ale mimo że może nas to kosztować nieco zachodu i nerwów, to warto powalczyć o swoje.

Artykuł powstał przy konsultacji z ekspertem z:
TCU Tarnogórskie Centrum Ubezpieczeń
Agencja Ubezpieczeń w Tarnowskich Górach
42-600 Tarnowskie Góry, ul. Nakielska 1-2/88 (Hala)
tel. 512 130 641

Jedna myśl w temacie “Ubezpieczenie AC, OC samochodu w Leasingu”

  1. Mnie podnieśli w 3cim roku leasingu z 3,500 do 5200. Chciałem zmienić ubezpieczyciela, to mi powiedzieli, że za późno, ale skończyło się tak, że obniżyli mi tą składkę do poziomu prawie z ubiegłego roku. Także trzeba się wykłócić o swoje i nie dać się kroić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

ERROR: si-captcha.php plugin: GD image support not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable GD image support for PHP.

ERROR: si-captcha.php plugin: imagepng function not detected in PHP!

Contact your web host and ask them to enable imagepng for PHP.